All Categories > Lyn-Tron Products > Standoffs > Metric Swage Standoff > Item # SS5107A-10.0-00
Item # SS5107A-10.0-00, Metric Swage Standoff
4.5 mm Round OD x 10 mm Body Length x M2.5x0.45 Female Thread, Stainless Steel Metric Swage Standoff
Unit of Measure: Imperial Metric Both
 Specifications
Shape
Round
Material
Stainless Steel
OD
4.5 mm
Shank OD
3.53 mm
Female Thread
M2.5x0.45
Shank ID
2.8 mm
Body Length
10 mm
Shank Length
1.9
Super Torq
No
Swage Code
A
Part Description