All Categories > Lyn-Tron Products > Standoffs > Metric Swage Standoff > Item # AA5114A-35.0-00
Item # AA5114A-35.0-00, Metric Swage Standoff
6 mm Round OD x 35 mm Body Length x M3.0x0.5 Female Thread, Aluminum Metric Swage Standoff
Unit of Measure: Imperial Metric Both
 Specifications
Shape
Round
Material
Aluminum
OD
6 mm
Shank OD
4.78 mm
Female Thread
M3.0x0.5
Shank ID
3.8 mm
Body Length
35 mm
Shank Length
1.9
Super Torq
No
Swage Code
A
Part Description